مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست؟ و چه وظایفی دارد

مقدمه

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال‌‌‌‌‌، شاخه‌ای از بازاریابی می‌باشد که در این نوع بازاریابی، برند به معرفی خدمات و محصولات خود، در فضای دیجیتال، می‌پردازد. به همین خاطر، افرادی متخصص و کاردان جهت اجرا، نظارت و مدیریت این کار نیازمند است که در اصلاح این افراد را مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌نامند.

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ به شخص متخصص در زمینه مشاوره تبلیغات، فروش و بازاریابی بر بستر دیجیتال گفته می‌شود. این افراد به طور کامل با تمام زمینه‌های موفقیت کسب و کارهای اینترنتی و تبلیغات آنلاین تسلط دارند و به هر شخص و یا گروهی که قصد ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ را دارند و یا اشخاصی که در همین زمینه فعالیت دارند و می‌خواهند پیشرفت بیشتری داشته باشند مشاوره می‌دهند تا بتوانند به موفقیت برسند. یک مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند با استفاده از روش‌های تخصصی و صحیح‌‌، مصرف کنندگان و مخاطبان هدف را مورد هدف قرار دهد تا نتیجه مطلوب در یک کسب و کار را ببیند؛ البته اینگونه نیست که مشاوران دیجیتال مارکتینگ همیشه کار یکسانی را انجام دهند بلکه کار آنها بسته به پروژه ای که دارند متغیر خواهد بود و معمولا مشاوران بازاریابی دیجیتال با همه‌ی زمینه‌ها آشنایی دارند و در یک یا چند زمینه خاص، به طور کامل اشراف دارند و متخصص هستند. اگر شما هم قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه اولیه دارید روی متن آبی کلیک کنید.

وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ

وظایف مشاوران بازاریابی دیحیتال بسته به حوزه کاری متفاوت خواهد شد، اما با این حال، تمام مشاورین دیجیتال مارکتینگ وظایف یکسانی نیز دارند که این وظایف به شرح زیر می‌باشد که در اکثر مواقع می‌توان به عنوان شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ هم نامبرد:

 • آشنایی کامل با تمام استراتژی ها در زمینه دیجیتال مارکتینگ
 • آشنایی کامل با تمام ابزار‌های دیجیتال
 • آشنایی با سئو برای عملکرد بهتر تبلیغات و کارکرد سایت
 • ارائه استراتژی جذب و حفظ مشتری
 • کنترل و هماهنگ کردن تمام سیستم‌های تبلیغاتی یک شرکت مانند سایت و وبلاگ
 • بررسی روش‌های بازاریابی کنونی شرکت (سئو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ …) و ارائه پیشنهاداتی جهت بهینه‌سازی تبلیغات
 • بهبود برندینگ شرکت
 • بهبود تعامل و ارتباط مشتریان از طریق اجرای کمپین‌های خلاقانه در شبکه‌های اجتماعی
 • ایجاد پلتفرم‌هایی برای ارائه محتوای خوب مانند بلاگ و لندینگ پیج‌های جذاب و به کارگیری سئو برای بیشتر دیده شدن محتواهای تولید شده
 • برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی در کانال‌های مختلف
 • استفاده از ابزارهای تحلیل برای سنجش میزان موفقیت کمپین‌ها و بهینه‌سازی کمپین‌ها با استفاده از نتایج بدست آمده

ویژگی‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ خوب

مانند هر شغل دیگری، میزان تجربه، دانش و توانایی هر فرد در اون زمینه، میزان موفقیت شخص را تعیین می‌کند. افراد فعال در این زمینه بسیار هستند اما فقط افرادی می‌توانند موفق شوند که بتوانند از پس موقعیت‌های متفاوت برآیند و خود را وفق دهند؛ برخی از ویژگی های که باعث برتری برخی از مشاوران بازاریابی دیجیتال نسبت به برخی دیگر می شود عبارت است از:

تجربه

داشتن تجربه در یک زمینه خاص کاری بدون شک می‌تواند باعث موفقیت بیشتر افراد شود. در زمینه دیجیتال مارکتینگ هم داشتن تجربه امری مهم است زیرا یک مشاور با تجربه می‌تواند در شرایط مختلف عملکرد‌های بهتری را داشته باشد.

مهارت

داشتن مهارت در بازاریابی نیز یکی از ویژگی‌هایی است که به مشاور کمک می‌کند تا یک پروژه را به بهترین نحو هدایت کند.

استقلال

داشتن استقلال کاری یکی از شرایطی است که باعث می شود تا فرد مشاور کارها را با نظم و دقیق از روی برنامه شخصی خود طبق موقعیت پروژه انجام دهد در نتیجه این امر سبب جلب اعتماد دیگران به یک کسب و کار می شود.

خلاقیت

مسلما هر شغلی نیازمند به فردی است که کارها را با خلاقیت و حوصله پیش می‌برد این امر می‌تواند تا حد زیادی در موفقیت یک برند تاثیرگذار باشد.

این ۵ ویژگی را می توان معیارهایی برای یک مشاور دیجیتال مارکتینگ خوب دانست.

فواید مشاور دیجیتال مارکتینگ

فواید مشاور دیجیتال مارکتینگ

مشاوره با افراد متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ یکی از ضروری‌ترین کارها برای کسب و کار‌ها می باشد زیرا در دنیای امروزی با رقابت شدید بین کسب و کار‌های مختلف، دیگر فرصت آزمون و خطا‌های ساده و پیش پا افتاده وجود ندارد و مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند با برنامه ریزی دقیق و درست در زمینه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، بازدهی کسب و کارتان را به صورت باورنکردنی افزایش دهد. همچنین یکی دیگر از فواید مشاوره با متخصصان دیجیتال مارکتینگ، بهینه سازی پروسه‌ها به به حداقال رساندن هزینه‌ها و افزایش بازدهی می‌باشد کخ یکی از فواید اصلی دیجیتال مارکتینگ این است که شما می‌توانید به کمک مشاوران متخصص یک چشم انداز کلی نسبت به آینده کسب و کارتان داشته باشید تا بهترین روش را برای پیشرفتتان انتخاب کنید. در اکثر مواقع کمپانی‌ها برای گرفتن بیشترین بازدهی از استراتژی حضور در فضای دیجیتالشان، فردی را تحت عنوان مدیریت دیجیتال مارکتینگ استخدام می‌کنند تا با بررسی روال رشد کسب و کار در فضای دیجیتال، اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ را راهبری و هدایت کند که شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ بالاتر گفته شد.

شرایط مشاور دیجیتال مارکتینگ

چه کسانی نیاز به استفاده از مشاوره دیجیتال مارکتینگ دارند؟

با توجه به پیشرفت روز افزون دنیای دیجیتال در زندگی مدرن امروزی و تبدیل بسیاری از کارها به مشاغل اینترنتی، باید گفت که اکثر افراد صاحب کسب و کار نیازمند مشاوره دیجیتال مارکتینگ خواهند شد زیرا مشاوره با این افراد باعث افزاییش چشمگیر بازدهی و کاهش هزینه‌ها خواهد شد و علاوه بر این، مشاوره دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای یک کسب و کار بطور صحیح برنامه ریزی بلند مدت و یا کوتاه مدت ارائه دهد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تمامی افرادی که می‌خواهند یک کسب و کار اینترنتی راه بیاندازند در وهله اول به مشاور دیجیتال مارکتینگ نیازمند خواهند بود.

مشاور دیجیتال مارکتینگ مناسب تر است یا مدیر دیجیتال مارکتینگ؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ در اکثر مواق به صورت محدود و با هزینه زیاد در کنار شماست. اما با استخدام یک مدیر دیجیتال مارکتینگ برای مجموعه خود، همیشه یک متخصص همراه خود دارید و این یک مزیت محسوب می‌شود. پیشنهاد امیر محمد نادری این است که ابتدا برای خود یک مدیر دیجیتال مارکتینگ در اختیار بگیرید و سپس از طریق مشاوره گرفتن از یک فرد خبره‌تر در زمینه بازاریابی دیجیتال، مجموعه خود را رشد دهید.

امیرمحمد نادری

امیرمحمد نادری

از سال 97 فعالیت خودم رو در زمینه دیجیتال مارکتینگ به‌طور جدی شروع کردم و هم اکنون در کنار کسب و کار‌های خودم در سال 1402 به طور تخصصی در زمینه بیزینس کوچینگ صنعت زیبایی مشغول هستم.
اشتراک گذاری مطلب:
عضویت
Notify of
guest
15 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای داده شده
Inline Feedbacks
دیدن همه کامنت‌ها
فهمیه سالاری
فهمیه سالاری
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۵:۴۱

سلام ببخشید مشاور برای پیج اینیستاگرام هم میتونه کمک کنه؟ مثلا برای پست ها؟

رضوانه
رضوانه
پاسخ به  امیرمحمد نادری
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۱۴:۴۲

لطفا راجع به اینستاگرام بیشتر مطلب بگذارید. سپاس

میلادمهراد
میلادمهراد
پاسخ به  فهمیه سالاری
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۳:۵۲

اگر برای ساخت پست ها با گرافیست کار کنید نتیجه بهتری میگیرید. محتواش هم خودتون اماده کنید

رقیه حسن پور
رقیه حسن پور
۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۰۰:۳۳

سلام وقتتون بخیر. برای مشاوره دیجیتال مارکتینگ از چه طریقی باید اقدام کنم؟

ساعد رضائی
ساعد رضائی
۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۱۴:۳۴

سلام وقتتون بخیر. ببخشید تحلیل کمپین توسط گوگل آنالیتیکس هم جزو وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ محسوب میشه؟

ساعد رضائی
ساعد رضائی
پاسخ به  امیرمحمد نادری
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۱:۳۷

خیلی ممنونم از توضیحاتتون

رضا شیخ پور
رضا شیخ پور
۱۳۹۹-۱۰-۲۸ ۱۸:۴۴

سلام یک لیستی از وظایف مشاور دیجیتال نوشتید اینجا. اگر من بخواهم با کسی قرارداد ببندم همه ی آن موارد رو جز وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ باید ذکر کنم؟

رضا شیخ پور
رضا شیخ پور
پاسخ به  امیرمحمد نادری
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۱:۳۸

ممنون از راهنمایی شما

معصومه زکریایی
معصومه زکریایی
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۱:۳۶

لطفا راجع به عقد قرارداد مشاوره دیجیتال مارکتینگ هم مطلب بگذارید

سایر پست‌ها

15
0
نظر شما مهمه! در قسمت کامنت‌ها مطرح کنیدx