آموزش ۰ تا ۱۰۰ الگوریتم ۲۰۲۱ اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام

مقدمه

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب در ایران می‌باشد که همین امر سبب شده تا کسب و کار‌ها تمرکز بیشتری در این بخش بگذارند و استراتژی‌های بازاریابی خود را هم راستا با علایق مخاطب خود در اینستاگرام قرار دهند. اما برای داشتن یک استراتژی حضور خوب و موثر در اینستاگرام، شناخت الگوریتم برای فهمیدن نحوه‌ی نمایش پست‌ها، رفتن پست به اکسپلور و … الزامی می‌باشد. در ادامه یاد می‌گیریم که الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ چگونه کار می‌کند. الگوریتم اینستاگرام یکی از زیرفصل‌های دوره آموزش ادمینی اینستاگرام می‌باشد که به طور مفصل و کامل توضیح داده شده است.

برای خواندن روش های کسب درآمد از اینستاگرام کلیک کنید.

نسخه صوتی مقاله

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای پست‌های فید

“فید” بخشی از اینستاگرام می‌باشد که پست‌های افرادی که شما دنبال کردید نمایش داده می‌شود و آیکون آن فید اینستاگرام می‌باشد که در آپدیت‌های اخیر، در این بخش علاوه بر پست‌های افرادی که فالو کردید، پست‌های افراد دیگر که مرتبط با علایق شماست نمایش داده می‌شود. طبق گفته‌های اخیر اینستاگرام، ۶ فاکتور اصلی بر روی الگوریتم اینستاگرام برای پست‌های فید تاثیرگذارند که در ادامه بررسی می‌کنیم الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند. الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ بیش از پیش بر روی راحتی کاربران تمرکز دارد و به همین سبب تمام تکنیک‌های الگوریتم جدید اینستاگرام، حول رضابت کاربران می‌چرخد.

۱. علاقه‌مندی

طبق الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۱، ترتیب نمایش پست‌ها در فید وابسته به زمان انتشار یا زمان فالو کردن پیج نیست، بلکه تنها فاکتور موثر در ترتیب نمایش پست‌ها در فید، میزان درگیری (engagement) و علاقه مخاطب به پیج می‌باشد. و با تعامل بیشتر با آن پیج (مانند: لایک کردن، ذخیره پست، کامنت گذاشتن و …) به الگوریتم اینستاگرام می‌فهماند که به آن پیج یا موضوع علاقه‌مند است؛ در نتیجه در ترتیب‌بندی فید، آن پیج و محتوای خاص بالاتر از سایر پست‌ها قرار خواهد گرفت.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by 🔴 آموزش کسب و کار اینترنتی 🔵 (@amirnaderi_com)

 

چه تعاملاتی برای الگوریتم اینستاگرام مهم است؟

طبق پستی که در

مهمترین تعاملات برای الگوریتم اینستاگرام

 

۲. ارتباط با دیگران

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ بسیار هوشمند است و بر اساس نوع تعاملات شما افراد دارای ارتباط با شما را شامل، خانواده و دوستان را تشخیص می‌دهد و برای نمایش پست‌ها و استوری‌های آن افراد برای شما اولویت بیشتری دارد.

اینستاگرام از چه طریقی می‌فهمد شما به چه محتوایی علاقه دارید؟ ۱. اکانت‌هایی که به محتوای آنها علاقه دارید (احتمالا شامل استوری و لایو هم می‌شود) ۲. اکانت‌هایی که به آنها دایرکت می‌دهید ۳. اکانت‌هایی که سرچ می‌کنید ۴. اکانت‌هایی که در زندگی واقعی هم آنها را می‌شناسید ۵.اینستاگرام سعی می‌کند تا وقتی شما شخص جدیدی را فالو می‌کنید، پست‌هایی از او در فید شما نمایش دهد تا ارتباط شما با او را محاسبه کند.
Thomas Dimson
مهندس ماشین لرنینگ در اینستاگرام

۳. زمان انتشار

با افزایش سرعت زندگی امروزی ما و مهم‌تر شدن به‌روز بودن و آگاهی از اخرین اخبار و اطلاعات، الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۱ هم بیش از پیش به این مسئله اهمیت می‌دهد و به دنبال این است که کاربران همیشه به‌روزترین و تازه‌ترین محتواها را ببینند. و این مسئله بسیار مهم است که بدانید هرچه از زمان انتشار پست شما بگذرد، احتمال نشان داده شدن آن به مخاطبان کمتر می‌شود. در نتیجه، مهم‌ترینی کاری که برای زمان‌بندی فعالیت خود در اینستاگرام باید انجام دهید، پیدا کردن ساعاتی است که مخاطبان شما در اینستاگرام آنلاین هستند. این مسئله بسیار مهم است زیرا با انتشار پست در ساعاتی که بیشترین تعداد کاربر در صقحه شما آنلاین هست، می‌توانید تعامل بیشتری از کاربران خود بگیرید و ارزشمندی محتوای خود را به الگوریتم بفهمانید تا پست شما به کاربران بیشتری نمایش داده شود و حتی مخاطبان بیشتری جذب کنید!

۴. استمرار در فعالیت

از جایگاه کاربران، زمان صرف شده در اینستاگرام با محتوای نشان داده به شما رابطه‌ی مستقیم دارد و با گذشت هرچه بیشتر زمان، الگوریتم به شناخت دقیق‌تری از محتوای مورد علاقه شما می‌رسد. پس از اینکه تمام پست‌های فید خود را دیدید با پیام زیر مواجه می‌شوید

instagram suggested posts

که بدین معنی است که شما تمام پست‌های سه روز گدشته را دیده‌اید و بعد از این پیام، در بخشی تحت عنوان (Suggested Posts) پست‌هایی که شما به آنها علاقه‌مندید را نشان می‌دهد که در ظاهر شبیه اکسپلور است اما الگوریتم نشان دادن پست‌ها در این بخش با اکسپلور مقداری متفاوت است و تمرکز آن بیشتر نشان دادن پست بر اساس ترکیبی از علایق شما و علایق افرادی که فالو کرده‌اید است.

و اما از جایگاه تولید کنندگان محتوا، فعالیت منظم در اینستاگرام از مهمترین فاکتورهای گرفتن اعتبار از سوی الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ است و با انتشار منظم محتوا و تعامل مناسب با کاربران خود، شانس خود را برای جذب مخاطب از اکسپلور و هشتگ‌ها بیشتر می‌کنید. همانطور که در عکس بالا نشان داده شد، شانس دیده شدن پست‌های بی‌کیفیت در فید کاربران بسیار کم است و تنها محتواهایی با نرخ تعامل بالا، شانس نمایش داده شدن در بالای لیست را دارند.

استوری اینستاگرام

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای استوری

و باز هم تعامل! داستان تعامل در اینستاگرام پایانی ندارد و همانند مطالب گفته شده در بخش‌های قبل، استوری اکانت‌هایی که تعامل بیشتری با آن‌ها دارید، اولویت بیشتری برای نمایش دارند زیرا فلسفه‌ی وجودی استوری اینستاگرام، ارتباط لحظه‌ای با مخاطبان است و این مسئله برای الگوریتم اینستاگرام مهم است که کاربرش، استوری مورد علاقه‌اش را زودتر ببیند. با انتشار استوری‌هایی که کاربر با آن در گیر شود، شانس خود را برای نمایش داده شدن در ابتدای لیست افزایش می‌دهید. این کار را می‌توانید با استفاده از ابزار‌های ایجاد تعامل در استوری مانند: رای گیری، پرسش سوال و … انجام دهید.

اکسپلور اینستاگرام

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

همان‌طور که اشاره شد الگوریتم جدید استوری اینستاگرام ۲۰۲۱، تا حد بسیار زیادی، الگوریتم فید و اکسپلور اینستاگرام شبیه به یکدیگر و بر اساس تعاملات قبلی شما کار می‌کنند. با این تفاوت که در قسمت فید اینستاگرام شما پست‌های اکانت‌هایی را می‌بینید که آن‌ها را فالو کردید و در قسمت Suggested Post و اکسپلور، پست‌های اکانت‌هایی را می‌بینید که آن‌ها را فالو نکردید و اکثر پست‌های قسمت Suggested Post، پست‌هایی را نمایش می‌دهد که افرادی که شما آن‌ها را فالو کرده‌اید دوست دارند.

تفاوت الگوریتم نمایش پست‌ها در هشتگ و اکسپلور

شیوه نمایش پست در هر دو بخش بر پایه تعامل است، با این تفاوت که پست‌های نمایش داده شده در اکسپلور نتیجه تعاملات شخصی شماست، در حالی که پست‌های نمایش داده شده در صفحه‌ی یک هشتگ، بر اساس میزان تعامل دریافت شده توسط یک پست نسبت به سایر پست‌های آن هشتگ است و حاصل رقابت پست‌های موجود در آن هشتگ می‌باشد.

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای IGTV و Reels

برای IGTV و ویدیوهای ریلز هم الگوریتم تقریبا شبیه به فید اینستاگرام است. محتوا معمولا براساس اکانت‌ها و انواع پست‌هایی که معمولا با آنها تعامل بیشتری دارید؛ اولویت بندی می‌شود.

به غیر از پست‌های فید، ویدیوهای IGTV و ریلز هم در پیج اکسپلور دیده می‌شوند. این ویدیوها هم بر اساس سیستم ماشین لرنینگ اینستاگرام انتخاب می‌شوند و هر ویدیویی که شما در اکسپلور می‌بینید، احتمالا به موضوع و یا اکانت مربوط به آن علاقه‌مند هستید.

بهترین کار برای بهتر دیده شدن پست‌های IGTV و  Reels، پروموت کردن آن‌ها در فید و استوری اینستاگرام است.

راز موفقیت در اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

همان‌طور که مطالعه کردید، تا الان چندین بار کلمه‌ی “تعامل” تکرار شد که نشان دهنده این است که همانند سال ۲۰۲۰، تعامل با کاربران بسیار مهم است و در این بازی کسی برنده‌است که بتواند محتوایی متناسب با نیاز کاربران خود تولید کند. علاوه بر همه‌ی این کارها، یکی از مواردی مهمی که حتما باید در پیج اینستاگرام خود رعایت کنید، سئو پیج اینستاگرام است که کمک بسیار زیادی به دیده شدن هرچه بیشتر صفحه شما می‌کند.

اما این همه‌ی ماجرا نیست و این مطلب حتما در آینده با تغییرات جدید آپدیت خواهد شد. کامنت و بازنشر هم فراموش نشه…(:

امیرمحمد نادری

امیرمحمد نادری

از سال 97 فعالیت خودم رو در زمینه دیجیتال مارکتینگ به‌طور جدی شروع کردم و هم اکنون در کنار کسب و کار‌های خودم در سال 1402 به طور تخصصی در زمینه بیزینس کوچینگ صنعت زیبایی مشغول هستم.
اشتراک گذاری مطلب:
عضویت
Notify of
guest
16 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای داده شده
Inline Feedbacks
دیدن همه کامنت‌ها
صالح عظیمی
صالح عظیمی
۱۳۹۹-۱۰-۱۸ ۲۳:۴۱

هنوز یک ماه از سال ۲۰۲۱ نگدشته چطور شما الگوریتم ۲۰۲۱ زدید؟

رضا
رضا
پاسخ به  امیرمحمد نادری
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۱۷:۵۶

سلام من آخرش نفهمیدم الگوریتم اینستاگرام چگونه کار میکند میشه مختصر توضیح بدید؟ و اینکه این مطالب فقط برای الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ هست؟

سپهر
سپهر
۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۰۰:۳۷

طبق الگوریتم ۲۰۲۱ ایتستاگرام پست های اسلایدی بیشتر ویو میخوره یا igtv?

ایمان سرودی
ایمان سرودی
۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۷

سلام یه مدت ورودی من از هشتگ ها خیلی کم شده؟ اتفاق خاصی افتاده؟

سارا بهرام
سارا بهرام
۱۳۹۹-۱۰-۲۸ ۱۰:۴۰

سلام خرید فالوور هنوز هم توی الگوریتم جدید اینستاگرام ممنوعه؟

مریم
مریم
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۸:۰۷

سلام خسته نباشید. الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۱ هنوز هم اکشن بلاک میکنه؟

یسنا
یسنا
۱۳۹۹-۱۱-۰۷ ۰۹:۱۷

در الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۱ چندتا هشتگ برای هر پست بزنیم؟

فاطی
فاطی
۱۴۰۰-۰۱-۰۳ ۲۰:۳۴

خیلی الگوریتم های اینستا رو مخه

سایر پست‌ها

16
0
نظر شما مهمه! در قسمت کامنت‌ها مطرح کنیدx